Resa Till Kläppen
Åk tåg eller buss till Kläppen!
När du åker tåg eller buss till Kläppen stannar bussen utanför Kläppentorgets reception och du har gångavstånd till ditt boende, skidåkning och livsmedelsbutik.
Buss
Fjällexpressen: med Fjällexpressen reser du med direktbuss till Kläppen från bland annat Stockholm, Malmö, Göteborg och Köpenhamn. Läs mer på: www.fjallexpressen.se
Swebus: Vi tar dig från västkusten till ostkusten, från fjällen till skärgården och från det pittoreska till det urbana. Läs mer på www.swebus.se
Tåg
SJ: Med SJ InterCity reser du smidigt och bekvämt till Mora. Där inväntar bussen som tar dig direkt till Kläppen. SJ-bussen kör torsdagar och söndagar.
Buss/Tåg - Nyhet
SJ: En tåg+buss-förbindelse till Kläppen. Priset ligger för en vuxen från 295 kronor och barn från 5 kronor. Erbjudandet gäller mellan vecka 51 till vecka 15 på torsdagar samt söndagar och helgdagar. Se http://www.sj.se/sj/jsp/polopoly.jsp?d=114&a=168810&l=sv för mer info eller gå in på SJ Resebutik.
Rekommenderat boende
Vid resa med tåg eller buss till Kläppen rekommenderar vi boende i Sjungarbacken radhuslägenheter som är centralt placerade på Kläppen. Välplanerade lägenheter innehållande storstuga med köksavdelning, spis med ugn/micro, kyl/frys och diskmaskin. Öppen spis, kabel-tv, wc/dusch. Sex bäddar som är fördelade på ett sovrum med våningssäng samt sovloft med två dubbelsängar. Bastu och tvättstuga i servicehus, ca 200 meter till lift.
Kontakta Kläppens bokning för mer information, 0046 (0) 280 96 200